- 29-12-2023
Czy spotkaliście się kiedyś z tezą, że cała ta ekologia, walka z samochodami, spalaniem węgla i zakupami w „sieciówkach” bluzek po 19,99 zł to bzdury, wymysły osób o ograniczonych poglądach i generalnie daleko idące szaleństwo? Wiele osób uważa, że skoro do XIX wieku nasza gospodarka stale się rozwija i przyspiesza, a na Ziemi generalnie żyje się lepiej, to o co cały ten szum? Ziemia potrafi się regenerować, a zasoby może są na wyczerpaniu, ale realnie to jeszcze ich na długo wystarczy!
Mimo dekad propagacji Zrównoważonego Rozwoju taki sposób myślenia jest nadal często spotykany. Z czego wynika? Mówiąc najogólniej – z barku wiedzy i niechęci do akceptacji rzeczywistości, oraz złożoności tematu.
Jak zatem prosto zobrazować naszą aktualną sytuację? Wyobraźmy sobie, że mamy 5 osobową rodzinę i małe pole, powiedzmy 10 na 10 metrów, w sumie 100 m kw. Nie wiem czy wiecie, ta powierzchnia mądrze uprawiana zaspokaja potrzeby spożywcze (w zakresie płodów rolnych) naszej rodziny na cały rok. Uprawiamy więc różne warzywa, owoce i żyjemy w dostatku i obfitości. Co jednak stanie się kiedy nasza rodzina liczy 50 osób, a wielkość powierzchni pod uprawy nie zmieniła się? Możemy gospodarować tak jak do tej pory?
To właśnie opowieść o Ziemi. I w wielkim uproszczeniu to różnica między XIX a XXI wiekiem. Rodzina do utrzymania jest znacznie większa, pole robi się za małe.
O ile za małe?
Słyszeliście o Dniu Długu Ekologicznego? W 2023 roku przypadał on 2 sierpnia. Za jego obliczenie odpowiada niezależny instytut Global Footprint Network (GFN). Wracając do pytania „o ile za małe jest pole” cytując ustalenia GFN w 2050 roku będziemy potrzebować trzech planet aby zaspokoić potrzeby ludzkości!
Smutną ciekawostką jest również fakt, że dla Polski ten dzień, kiedy wyczerpaliśmy zasoby naturalne przypadł w 2023 roku 2 maja. Jak widzicie na wykresie nasza konsumpcja rośnie od 60 lat.
Żyjąc i gospodarując tak jak do tej pory „zaciągamy dług” u natury. A mówiąc bardziej wprost – zużywamy zasoby których zabraknie komuś innemu, w tym naszym dzieciom. I mam nadzieję, że ta refleksja wpłynie na zmianę myślenia wielu osób. Pora już mówić o tak ważnych sprawach wprost.
Informację jak się wylicza Dzień Długu Ekologicznego znajdziesz m. in. tutaj: swiatoze.pl
Jeśli zainteresował Cię ten temat polecamy stronę źródłową: overshoot.footprintnetwork.org