- 22-02-2024
Ekoterrorysta. Specyficzne zestawienie, taka niezwykła „gra słów”? Bo czy realne jest połączenie postawy osobnika zainteresowanego ekologią, a więc naturalnym ładem i porządkiem, rozsądnym gospodarowaniem z postawą skrajnie agresywną, gdyż w końcu tak w najprostszym ujęciu można definiować terrorystę?
A na przykładzie: jeśli funkcjonuję etycznie, dbam o środowisko to jest to jak najbardziej ok. A jeśli oczekuję tego samego od innych, to już przesadzam? W tym prostym rozumieniu ekoterroryzm zaczyna się tam gdzie oczekujemy od innych jakiegokolwiek ograniczenia. Czy to najprostsza definicja tego słowa? Niekoniecznie.
Ekoterroryzm to niezgodne z prawem, radykalne metody wywierania presji przez ekologów na rządy, przemysł i inne organizacje w celu uzyskania konkretnych celów. Często stosowane metody to niszczenie maszyn, wypuszczanie zwierząt eksperymentalnych, wysadzanie laboratoriów, etc. Są to więc działania stanowiące złamanie prawa i sądy orzekają zazwyczaj na korzyść zaatakowanego. Koszt zniszczonej maszyny jest policzalny. A życie wiewiórki?
Prawdą jednak jest, że nie każdy protest jest działaniem ekoterrorystycznym. Oraz że to głośne wyrażanie sprzeciwu przyczynia się do zmian.
Wracając do scenek rodzajowych: zakręć wodę! Podstawą zmiany w zakresie zrównoważonego rozwoju jest rozejrzenie się dookoła i zrobienie tego co możemy zrobić. Nikt nie załatwi tego za nas.
Definicja: https://www.ekologia.pl
Więcej o działaniach ekoterrorystycznych: https://biznesalert.pl
Jak walczą ekoterroryści: https://swiatwiedzy.pl
Alfabet buntu i sprzeciwu obywatelskiego: