W 2015 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 17 celów, których realizacja ma doprowadzić do stworzenia dobrej przyszłości dla wszystkich mieszkańców Ziemi. To wydarzenie wiąże się również z propagacją na arenie światowej pojęcia „Zrównoważonego Rozwoju”.
W największym uproszczeniu „Zrównoważony Rozwój” (ang. suistainable development) to koncepcja zakładająca taki rozwój, który zaspokaja bieżące potrzeby ludzi, a jednocześnie nie zmniejsza szans kolejnych pokoleń na zaspokajanie ich potrzeb.
Pełna definicja mówi, że Zrównoważony rozwój Ziemi to rozwój który zaspokaja podstawowe potrzeby wszystkich ludzi, chroni i przywraca zdrowie i integralność ekosystemu Ziemi, bez zagrożenia możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń i bez przekraczania długookresowych granic pojemności ekosystemu ziemi. [2]
Bez względu na to czy analizujemy definicję pełną czy jej wersję uproszczoną analogia do lasu jest trafiona, prawda?
Wróćmy jednak do rzeczywistości.
Zagadnienia Zrównoważonego Rozwoju odnoszą się do trzech mega obszarów (zwanych niekiedy filarami Zrównoważonego Rozwoju). Z naszej perspektywy bardziej trafione jest określenie pól działania – bo działamy, niż pasywne słowo – filar (owszem, podpiera, ale biernie, a my jednak mamy wpływ na wiele zjawisk).
Mówimy tu o Ekonomii (czyli szeregu zjawisk gospodarczych), Środowisku (jego racjonalnym wykorzystaniu i ochronie), oraz Społeczeństwie (czyli ludziach zamieszkujących Ziemię i procesach zachodzącymi pomiędzy nimi).
Jak zatem działać „na rzecz” Zrównoważonego Rozwoju?
Każdy z 17 Celów podzielony jest na mniejsze, bardziej szczegółowe zagadnienia, każdy z nich ma określone parametry pomiaru ich realizacji. Pełny opis znajdziecie na stronie www.undp.org lub www.un.org.pl.