- 17-07-2024
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy istnieje na świecie kraj, w którym nie odnotowano przypadków łamania praw człowieka? Nie zagłębiając się w tematykę wiemy, że są państwa, gdzie przestępstwa przeciwko ludziom są na porządku dziennym. Czy są jednak miejsca, które można uznać za wzorcowe?
Zacznijmy od definicji. Artykuł 1 Powszechnej deklaracji praw człowieka uchwalonej rezolucją ONZ w dniu 10 grudnia 1948 roku w Paryżu obwieszcza: „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa.” Ten duch braterstwa głoszony był w sytuacji, gdzie europejskie mocarstwa nadal utrzymywały swoje „terytoria zamorskie”, w których trudno było mówić o równości obywatelskiej. Kolonializm trwał i miał się całkiem dobrze do początku lat 70 XX wieku. Przyjmijmy jednak, że zgromadzenie ONZ to szersze grono niż kraje z Europy i po tragicznych doświadczeniach II wojny światowej wszystko szło „w dobrym kierunku”.
Pod artykułem zamieszczamy całą listę międzynarodowych regulacji i aktów prawnych odnoszących się do prawnego i realnego zabezpieczania praw człowieka. Lista jest obszerna. Można przyjąć, że wszystko jasne, określone, sprecyzowane, zatem w zasadzie mamy wszelkie podstawy do tego, aby żyło się nam jako ludziom bezpiecznie i komfortowo.
Śmiało można powiedzieć, że mimo iż jesteśmy w III dekadzie XXI wieku, a więc opisane wyżej regulacje mają już niemal 100 lat, nadal jako ludzkość mamy wiele wyzwań w tym zakresie i wiele przypadków łamania praw człowieka. Nie tylko w krajach odległych od nas geograficznie lub kulturowo. Rozwój technologiczny i zmiany cywilizacyjne oczywiście przyniosły w tym zakresie nowe wyzwania, jednak dobrze wiemy, że mierzymy się również z dużo bardziej brutalnymi przejawami nierówności.
Wracając do definicji: prawa człowieka to morale zasady lub normy dotyczące standardów ludzkiego zachowania, które są chronione w prawie lokalnym i międzynarodowym, powszechne i niezbywalne. Prawa te są „nieodłączne dla wszystkich istot ludzkich”.
Prawa te mają charakter:
– powszechny – obowiązują na całym świecie i przysługują każdemu człowiekowi,
– przyrodzony – przysługują każdemu z samego faktu bycia człowiekiem,
– niezbywalny – nie można się ich zrzec,
– nienaruszalny – istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane,
– naturalny – obowiązują niezależnie od ich potwierdzenia przez władzę państwową,
– niepodzielny – wszystkie stanowią integralną i współzależną całość.
Przyznacie, że definicja praw człowieka precyzyjnie określa status każdego z nas.
A jak respektowanie tych praw wygląda w praktyce?
Raportem, który przedstawia to zagadnienie najbardziej kompleksowo jest doroczny Raport o prawach człowieka sporządzany przez Departament Stanu USA. Dokument powstaje od 50 lat, a więc nie tylko daje obraz minionego roku, ale również umożliwia weryfikację postępu, jaki w opisywanym zakresie zachodzi w danym kraju.
W raporcie znajdziemy dane na temat 198 państw. A zatem wniosek jest prosty. Nie ma aktualnie na świecie kraju, gdzie prawa człowieka w jakimś zakresie nie są naruszane.
Oczywiście trudno jest wrzucać wszystkich do jednego worka!
Najgorsza sytuacja pod względem przestrzegania praw człowieka, jest aktualnie w Ukrainie (za sprawą Rosji), w Chinach, Iranie, Mjanmie (Birmie), Sudanie Południowym, Syrii i Afganistanie.
Rosja, Iran, Chiny nazywane są wprost zbrodniczymi reżimami. Działania Rosji na terenie Ukrainy znamy, łamane są tam wszelkie zasady międzynarodowego prawa humanitarnego.
Spójrzmy jednak dalej. W Iranie obywatele nie mają prawa do wolności słowa, religii i przekonań, a wszelkie przejawy nieakceptacji narzuconych zasad życia są brutalnie karane. Podobnie w Mijanmie (Birmie), gdzie po przeprowadzonym w styczniu 2021 roku wojskowym zamachem stanu rozpoczęły się czystki etniczne, a demonstracje obywateli domagających się przywrócenie demokracji krwawo tłumiono. Ofiary to ponad 15 tys. zabitych i 17 tys. zatrzymanych. Podobnie, zbrodnie ludobójstwa popełniane są w Chinach, gdzie władze prześladują wyznających islam Ujgurów. Raport Departamentu Stanu USA podkreśla, że zbrodnie mają charakter ciągły i systemowy. Obejmują m.in. tortury, gwałty, zabójstwa, przymusową sterylizację oraz niewolniczą, nierzadko zagrażającą życiu pracę.
Wiele z naruszeń praw człowieka skierowanych jest przeciw kobietom. W Afganistanie, gdzie pod rządzami Talibów łamane są wszystkie prawa człowieka (zabójstwa polityczne, tortury i nieludzkie i poniżające traktowanie, arbitralna lub bezprawna ingerencja w prywatność, karanie członków rodziny za domniemane przestępstwa krewnego, werbowanie i wykorzystywanie dzieci-żołnierzy itp.) szczególnie trudna jest sytuacja kobiet i dziewcząt. Mają one całkowicie zamknięty dostęp do edukacji. Po zamknięciu dla kobiet uniwersytetów, w grudniu 2022 roku, talibowie zabronili także dziewczętom uczęszczania do szkół podstawowych, odcinając w ten sposób kobiety od edukacji na wszystkich poziomach. Bardzo ograniczony jest też dostęp do zatrudnienia oraz jakiegokolwiek uczestnictwa kobiet w życiu publicznym.
Równie rażące sytuacje dotyczą Kambodży, Sudanu Południowego i Syrii. Jeśli spojrzymy na mapę świata kraje te wydają się jednak tak odległe. Inna kultura, inne zasady. U nas jest lepiej?
Prawidłowo będzie powiedzieć, że u nas jest inaczej. Rzeczywiście w Polsce, czy nawet szerzej, w Europie środkowej i zachodniej takich przestępstw nie odnotowujemy. Nie jest jednak różowo. Jeśli przyjrzymy się zagadnieniom opisywanym w Raporcie, a dotyczącym naszego kraju mamy również bogatą listę spraw do załatwienia:
– ograniczenie prawa do sprawiedliwego sądu,
– Inwigilacja Pegasusem i ograniczenie wolności mediów,
– stosowanie push-backów na granicy z Białorusią,
– przemoc domowa,
– dyskryminacja w wielu odsłonach.
Obiektywnie przyjmując nasi obywatele może nie obawiają się o swoje życie, jednak brak fizycznych zagrożeń nie jest równoznaczny z tym, że przestrzegane są nasze prawa.
I jeszcze jedna refleksja na koniec. Łamanie praw człowieka to problem systemowy, ale też społeczny. W końcu zarówno rasizm np.: w USA jak i przemoc domowa, czy nierówność praw kobiet i mężczyzn w Polsce[1] na poziomie codziennego wykonania to interakcja ludzi. Nie trzeba specjalnego prawa, aby interakcja ta była poprawna i etyczna. Oczywiście przekaz medialny, legislacja, uwarunkowania historyczne mocno wpływają na nasze przekonania i postawy. Człowiek ma jednak również naturalne prawo wyboru, w tym wyboru swoich zachowań, słów i czynów. O ile łatwiej byłoby żyć, gdyby poza swoim prawem do wypowiedzi dostrzegać też prawa drugiego człowieka i jego godność. Łamanie praw człowieka odbywa się bowiem na każdym poziomie. I każdy jest za nie odpowiedzialny.
Lista aktów prawnych i organizacji wspierających walkę o przestrzeganie praw człowieka:
- 1948 – Amerykańska Deklaracja Praw i Obowiązków Człowieka
- 1948 – przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Powszechnej deklaracji praw człowieka
- 1948 – Konwencja w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa
- od 1949 – działalność Rady Europy
- od 1952 – działalność Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- 1953 – wejście w życie Europejskiej konwencji praw człowieka
- od 1959 – działalność Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
- 1959 – Deklaracja praw dziecka
- od 1960 – działa Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka[10]
- 1964 – Deklaracja helsińska
- 1965 – Europejska Karta Społeczna
- 1968 – Konwencja o niestosowaniu przedawnienia wobec zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości
- 1972–1994 – działalność Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie
- 1973 – Międzynarodowa Konwencja o Przeciwdziałaniu i Karaniu Zbrodni Apartheidu
- 1976 – weszły w życie Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka
- od 1976 – działalność Komitetu Praw Człowieka
- 1978 – weszła w życie Amerykańska Konwencja Praw Człowieka
- od 1978 – działa Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka[10]
- 1979 – Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (CEDAW)
- 1987 – Konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur
- 1988 – Europejska Karta Samorządu Lokalnego
- 1989 – Konwencja o prawach dziecka
- 1990 – Dokument Kopenhaski – proklamuje demokrację parlamentarną jako jedyny ustrój dopuszczalny w Europie, był dziełem KBWE
- 1990 – Paryska Karta Nowej Europy
- od 1990 – działalność Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka
- 1993 – Kryteria kopenhaskie dla państw ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej
- od 1994 – działa wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka
- od 1995 – działalność Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która zastąpiła Konferencję Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie
- od 1997 – działalność Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich
- 1998 – Konwencja ramowa o ochronie mniejszości narodowych
- 1998 – Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych
- 1998 – Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego
- 1999 – Konwencja o prawach człowieka i biomedycynie
- 2000 – Karta praw podstawowych Unii Europejskiej promulgowana jako deklaracja
- 2001 – Konwencja z Aarhus
- od 2006 – działalność Rady Praw Człowieka ONZ, która zastąpiła Komisję Praw Człowieka ONZ
- od 2007 – działalność Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn
- 2007 – Deklaracja praw ludów tubylczych
- 2008 – Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych
- 2009 – Karta praw podstawowych Unii Europejskiej integralną częścią obowiązującego Traktatu lizbońskiego
- 2014 – Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej